بایگانی

دسته ها

چگونه سنگ فیروزه اصل را از غیر اصل تشخیص دهیم؟

استفاده از سنگ‌های زینتی و گران‌قیمت در لباس‌ها و یا زیورآلات از دیرباز در میان انسان‌ها رایج بوده است. یکی از پرطرفدارترین این سنگ‌ها، سنگ زنده و منحصربه‌فرد فیروزه است.

کاربرد سنگ فیروزه بسیار زیاد بوده، اما آنچه امروزه حائز اهمیت است، وجود سنگ فیروزه در زیورآلات بانوان است. البته در ایران قدیم از سنگ فیروزه در میناکاری‌های بارگاه‌ها و مساجد نیز استفاده می‌شد.

تمام کسانی که به دنبال سنگ زینتی فیروزه هستند به‌طور مکرر با این مهم مواجه می‌شوند که برای خرید سنگ فیروزه چگونه اصل و غیر اصل بودن آن را تشخیص دهند، بدین منظور چندین راهکار را برای شناخت و تحقق این امر ارائه خواهیم نمود. ابتدا بهتر است کمی با ویژگی‌های عینی سنگ فیروزه آشنا شویم:

سنگ فیروزه

سنگ فیروزه در رده سنگ‌های آذرین_فسفاتی قرار می‌گیرد. ابتدا سنگ فیروزه را در انگلستان بانام  Turquoise می‌شناختند.

علت اینکه سنگ فیروزه بانام تورکیوز مشهور شد این بود که ایران در ابتدا توانایی صادرات سنگ فیروزه را به اروپا و انگلستان نداشت به همین منظور سنگ فیروزه پس از استخراج از معادن به ترکیه فروخته می‌شد و سپس ترکیه آن را به کشورهای اروپایی به فروش می‌رساند. بعدها با پیشرفت امکانات در ایران،خودمان به‌صورت مستقیم امکان این امر را محقق نمودیم.

آنچه سبب شد تا فیروزه از اهمیت بالایی برخوردار باشد حیات این سنگ است. تمام دنیا سنگ فیروزه را به‌عنوان یک سنگ زنده می‌شناسند که به سبب تغییر عوامل محیطی ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن نیز، اعم از ظاهر و ساختار تغییر خواهد کرد.

هویت سنگ فیروزه را می‌توان از روی رنگ، میزان سختی ورگه‌های معروف آن، دریافت.

طیف رنگی مربوط به سنگ فیروزه، از آبی کمرنگ تا سبز متغیر است، که این تغییر رنگ به علت میزان آهن و یا مس موجود در سنگ فیروزه خواهد بود.

برای تشخیص سنگ فیروزه اصل اولین نکته قابل‌تأمل، همراه بودن یک کارشناس خبره در حوزه شناخت سنگ فیروزه است.

و اما طریقه تشخیص سنگ فیروزه اصل از غیر اصل:

رنگ سنگ فیروزه:

کارشناسان معتقد هستند، هرچه رنگ سنگ فیروزه به سمت آبی تیره برود درنتیجه سنگ فیروزه از ارزش بالاتری برخوردار خواهد بود، فقط حتماً به این امر توجه داشته باشید که فروشندگان سنگ فیروزه را در معرض رطوبت قرار نداده باشند.

سنگ فیروزه سفید

چند وقتی است که در بازار نام فیروزه سفید یا زرد را می‌شنویم، اما آیا فیروزه زرد یا سفید هم وجود دارد؟

خیر

همه ما می‌دانیم که سنگ فیروزه قیمت بسیار بالایی دارد، برای پوشاندن این امر برخی سنگ هاولیت را که رنگ سفیدی دارد به‌جای سنگ فیروزه می‌فروشند. سنگ هاولیت نیز جز سنگ‌های قیمتی بوده، اما نسبت به سنگ باارزش فیروزه، چندان قیمتی ندارد.

سنگ هاولیت قابلیت رنگ‌پذیری بسیار بالایی دارد و سودجویان بااطلاع از این موضوع سنگ هاولیت را به رنگ سنگ فیروزه درآورده و به‌جای آن می‌فروشند.

برای تشخیص سنگ هاولیت شبیه‌سازی‌شده به سنگ فیروزه تنها یک راهکار وجود دارد، آن‌هم شکستن سنگ و دیدن سطح مقطع داخلی آن است. زمانی که سنگ را می‌شکنید اگر از جنس هاولیت باشد حتماً داخل آن سفید خواهد بود، درصورتی‌که سنگ فیروزه اصل، یکدست و یکپارچه به رنگ فیروزه‌ای است.

نور و سنگ فیروزه اصل

سنگ فیروزه اصل نسبت به نور تمایل نشان می‌دهد، بدین‌صورت که هر چه نور بیشتری به آن تابیده شود درخشندگی آن افزایش می‌یابد.

اما سنگ‌های فیروزه تقلبی نسبت به نور حساس بوده و رنگ آن‌ها کدر می‌شود. خریداران توجه نمایند که از این طریق نیز می‌توانند اصل و یا غیر اصل بودن سنگ را تشخیص دهند. تنها کافی است پس از خریداری نمودن سنگ، آن را در معرض نور آفتاب قرار دهند.

سختی سنگ فیروزه

سنگ فیروزه مرغوب و اصل دارای سختی بین ۵ تا ۶ است. برای اطلاع از این امر می‌توان یک سوزن داغ را بر روی سطح فیروزه کشید، اگر خراشی بر روی آن ایجاد شود، متأسفانه اصل بودن این سنگ رد خواهد شد بدین معنا که سنگ در دست شما از تغییر شکل یافتن پلاستیک ایجادشده است و سنگ فیروزه اصل نیست. بهتر است بدانید که فیروزه اصل می‌تواند بر روی شیشه خراش ایجاد کند.

رطوبت و سنگ فیروزه

سنگ گران‌بها وزنده فیروزه با رطوبت بسیار عجین است بدین‌صورت که اگر سنگ فیروزه را در رطوبت قرار دهیم، می‌توانیم در آن درخشندگی و جلای چشمگیری را مشاهده نماییم. پس به هنگام خرید سنگ فیروزه ضمانت‌نامه دریافت نمایید تا فروشندگان تضمین نمایند که چند روز پس از خرید نیز این درخشندگی حفظ خواهد شد، چراکه برخی از فروشندگان سنگ‌های فیروزه را در معرض رطوبت قرار می‌دهند تا به هنگام خرید، برای خریدار درخشندگی خاصی داشته باشد.

لکه‌های سیاه‌وسفید سنگ فیروزه

مراقب باشید به هنگام خرید سنگ فیروزه حتماً این امر را لحاظ نمایید که در سنگ فیروزه لکه‌های سیاه‌وسفید بزگ که نشان از رنگ شدگی باشد،  وجود نداشته باشد، چرا که با وجود این لکه‌ها اصل بودن سنگ رد خواهد شد.دقت کنید منظور از لکه ها رگه های طبیعی خود سنگ نیست حتی شجر پرطاوسی(رگه های سفید) و شجر عنکبوت (رگه های قهوه ای تیره روبه سیاه)  جزء شجرهای محبوب و بسیار زیباست.

سنگ فیروزه و حرارت

برای آنکه خریداران عزیز بتوانند تشخیص دهند که سنگ موردنظر، فیروزه اصل یا غیر اصل بوده و از تغییر شکل پلاستیک و یا دیگر سنگ‌ها به شکل سنگ فیروزه درنیامده باشد،کافی است سنگ موردنظر را حرارت دهند اگر از جنس پلاستیک باشد ذوب می‌شود و به‌صورت خمیر درمی‌آید، اما اگر سنگ فیروزه اصل باشد حتماً تبدیل به خاکستر می‌شود.

یک راهکار جالب که از دیرباز برای تشخیص سنگ فیروزه اصل مرسوم بوده است آن‌هم، گذاشتن سنگ فیروزه بر روی برنج در حال دم کردن است. اگر پس از مدتی رنگ برنج اطراف سنگ تغییر کند سنگ از نوع غیر مرغوب و بدل است اما اگر تغییری در رنگ برنج ایجاد نشود سنگ فیروزه اصل را خریداری نموده‌اید.

پشت سنگ فیروزه

به هنگام خرید سنگ فیروزه حتماً به این امر توجه داشته باشید که پشت سنگ فیروزه باید مقداری از بستر سنگ و یا خاک میزبان خود را به همراه داشته باشد. اگر این امر را مشاهده نکردید در هنگام خریدکمی تردید داشته باشید. این نشانه می‌تواند به شما کمک کند که سنگی که شما خریداری می‌کنید حتماً از معادن و سنگ میزبان استخراج‌شده است.سنگ میزبان فیروزه نیشابور سنگ خاراست و حتما به شکل سنگ می باشد که مختص سنگ فیروزه نیشابور است.

تشخیص کاملاً تخصصی

سنگ‌های فیروزه‌ای که از اعماق زمین استخراج می‌شوند نسبت به سنگ‌های فیروزه‌ای که در عمق‌های کمتر استخراج می‌شوند بسیار نرم‌تر و نامرغوب‌تر هستند، چراکه سنگ فیروزه نسبت به مواد شیمیایی کاملاً حساس است و در اعماق زمین هم مواد شیمیایی و اسیدی بیشتری یافت می‌شود که همین امر سبب می‌شود از میزان مرغوبیت این سنگ گران‌بها کاسته شود و تشخیص این امر تنها توسط کارشناسان خبره قابل‌شناسایی است.

مجموعه فیروزه بازار متشکل از سهامداران معدن فیروزه و تراش دهندگان خبره و متخصصین این حوزه می باشد ، که این مهم باعث شده تا تمامی سنگ های به کار رفته در محصولات این فروشگاه فیروزه اصیل نیشابوری باشد و به شما ضمانت اصالت ۹۹ ساله داده می شود.